Értesítések

  • 2024 kedvencei
    2024. dec. 27.

    30 izgalmas a 12 ezer idén feltöltött Fortepan fényképből

    Az idei évben 12 ezer fénykép került a Fortepan digitális fotóarchívumba. Olyan szerzőkkel gazdagodott a 200 ezresre duzzadt fényképgyűjtemény, mint Bor Dezső fővárosi tisztviselő, a Székesfővárosi Zenekar alapító karnagya, akinek képein az 1920–30-as évek városi középosztályának élete elevenedik meg, vagy Csaba László, akinek fotói egy építész inspirációs naplójaként is nézhetők. Idén is sok tehetséges amatőr képei találtak el a Fortepanra, így Gara Andor, Szentkuthy Ibolya, Domokos József, Kieselbach Tamás vagy Cserey Zoltán fotói, mellettük pedig a profi fotósok képei is szaporodtak Prohászka Imre, Bencseky Mátyás és Horváth Péter kockáival. Egy korábbi gyűjtemény szaporodott tovább, újabb ezer bűnügyi helyszín között böngészhetnek a hetvenes évek eleji fővárosból. Tehát megint újabb szemszögekből ismerhetjük meg még jobban a keszekusza 20. századot.

    Bővebben →

  • Kitalálja, hol járunk?
    2024. dec. 20.

    Nem költői a kérdés: mi sem tudjuk!

    Minden év végén arra kérjük olvasóinkat, hogy segítsenek megfejteni a Fortepan digitális fotóarchívum oldalára felkerülő képekhez kapcsolódó információkat. Most is olvasóinkhoz fordulunk és kérjük, segítsenek felfejteni az alábbi képeken látható részletek alapján, hogy vajon hol készültek a képek, kit-mit ábrázolhatnak.

    Bővebben →

  • Az Aranyhajó és az Elefánt
    2024. dec. 13.

    Régi magyar cégérek és címfestők nyomában

    Mindegy, hogy mit nyitott valaki – kocsmát, kávéházat, borbélyműhelyt vagy úri szabóságot – az első dolga minden vállalkozónak a címfestő felkeresése volt. Tisztességes hirdetőtábla nélkül nem vághatott semmibe az ember a századfordulós Magyarországon. Ezek a cifra feliratok váltották fel akkoriban a régi cégéreket, amiket aztán a neon, a fém és a műanyag szorított ki a múlt század során. A Fortepan képei azonban ebből is, abból is jó párat megőriztek.

    Bővebben →

  • Klösz György 180
    2024. dec. 6.

    Egy figyelemre méltó városfotográfus és a dualizmus Magyarországának optimizmusa

    Száznyolcvan éve született Klösz György, császári és királyi udvari fényképész. Munkássága nélkül jóval kevesebb ismeretünk lenne a dualizmus korának magyarországi atmoszférájáról, valamint Budapest világvárossá fejlődéséről. Fotográfiái a mai napig erőteljes nosztalgiafaktort jelentenek a szemlélő számára, ráerősítve a kollektív emlékezetben élő boldog békeévekre. Nem pusztán jó iparos és ügyes üzletember volt a Darmstadtban született, majd Magyarországon új hazára találó fotográfus, hiszen dokumentarista szándékkal készült fotográfiái jóval túlmutatnak önmagukon.

    Bővebben →

Új sorozat

Két szerző - két történet

A Friss kiadásban Csaba László építész és Prohászka Imre fotóriporter képei láthatóak. A két szerző közötti egyetlen kapcsolat, hogy mindketten a szocializmus időszakában fotóztak. Csaba László több ezer diafelvételt készített európai és dél-amerikai utazásain, jellemzően kortárs, modern épületekről és műemlékekről. Fotói egy építész inspirációs naplójaként is nézhetőek, miközben saját, itthoni tervezéseit is dokumentálta. Prohászka Imre a rég elfelejtett Országos Közlekedésbiztonsági Tanács fotósaként közlekedési "veszélyhelyzeteket" fotózott Budapesten. Csőtöréseket, nagy havazásokat, busz után szaladó gyerekeket, lerobbant villamost, vagy dugót a Körúton. Kettőjük képeit a véletlen rendezte egymás mellé, de mindkettő fontos lehet a tompa, seszínű Kádár korszak megértéséhez.
1900
1990
1900

A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le.

Egyedi fotóval emlékezett a Fortepan október 23-ra: a közösségi fotóarchívum a magyar forradalom évfordulójára élesítette történetének 200 ezredik fényképét, egy önmagában is elég szokatlan darabot ahhoz, hogy néhány olvasó első blikkre mesterséges intelligencia által generált képnek higgye a felvételt. A fotó ’56 egy elfeledett epizódját mutatja a levegőből: egy nagy amerikai anyahajót, aminek fedélzetén a tengerészek szokatlan alakzatba állva magyar nyelvű feliratot formáznak: „Isten segítsen!” Közösségi nyomozás egy magyar tengerész után – Különleges katonatörténet Amerikából appeared first on Heti Fortepan.

Heti Fortepan blog

Magyarul hetente, angolul ritkábban frissülő blogunkon a Fortepanra felkerülő fényképek és adományozóik háttértörténetét dolgozzuk fel gazdagon illusztrált írásokban. A Heti Fortepan Blog a Capa Központ támogatásával és együttműködésével készül. Minden cikkünk CC licensz alatt újraközölhető.

Korábbi feltöltések

Két-három havonta frissítjük oldalunkat kb. 2-3000 képpel, amelyekben gyakran sok adományozó családi fotói keverednek, de előfordul, hogy egy szerző vagy egy cég fotódokumentációja kerül fel egyben az oldalra.

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.