Címkézés útmutató

Kedves Felhasználó!

Nagyon köszönjük, hogy segíted a Fortepan munkáját. Az elmúlt években a címkézés során számos probléma felmerült. Ezek kiküszöbölésére hoztuk létre ezt az útmutatót. Így a Te munkád is könnyebb lesz, s nekünk is egyszerűbb lesz feldolgozni.

Kezdjük a legelején. Mire valók a címkék?

A címkézés (kulcsszavazás) lényege, hogy a fényképeket minél sokoldalúbban keresni lehessen. Tehát a képek helyszínének azonosítására, illetve a képeken szereplő személyek listázására NEM ez a megfelelő módszer. A helyszíneket a megfelelő Index fórumon a fénykép azonosító számának megadásával tudod azonosítani – először azonban érdemes ellenőrizni a fórum keresőjével, hogy valaki más azonosította már-e azt a helyszínt. Ugyanez a helyzet a képeken látható személyekkel. Szerkesztőségi döntés alapján a képeken látható személyek közül csak a közszereplők azonosítására vállalkozunk. Ennek egyik oka, hogy nagyon sok osztálykép szerepel, s az ott látható személyek azonosításával teljes káoszba fulladna a rendszer.

Ezek után térjünk vissza arra, hogyan is lehet hatékonyan címkézni?

A címkézés a képeken látható járművek, ruhák, üzletek, berendezési tárgyak, jellemző mozzanatok azonosítására szolgál. Látható egy kerékpár? Jöhet a kerékpár címke. Ott egy kerítés? Nem is kell sokat gondolkodni :) Valaki éppen egy könyvet olvas? Az „olvasás” címkét ajánlja a rendszer.

Milyenek a hasznos kulcsszavak? A fő szempont mindig a kereshetőség. Ezt próbáljuk egyensúlyozni azzal, hogy ne fulladjon a címkézés káoszba. Éppen ezért létezik néhány általános szabály:

  • a képeken látható személyek nem címkék, hanem a leírásba kerülnek. A korábban említett Fortepan megfejtések index fórumban lehet őket azonosítani képszám megadásával – de előtte érdemes rákeresni képszám szerint, hátha más korábban már elvégezte az azonosítást.
  • ha nem konkrét személy, hanem egy személyt ábrázoló falikép, festmény, szobor stb. látható a képen, akkor a személy neve az -ábrázolás utótaggal címkézhető
  • az üzletportálokon szereplő cégneveket néhány nagyon jól ismert cégnév kivételével nem vesszük fel címkének. Kivételek: Közért Vállalat, Csemege Vállalat, Keravill, MOGÜRT és még néhány hasonló
  • ha ismert az épület tervezője, akkor a neveket egyesével lehet címkézni a -terv utótag hozzáadásával.
  • ha egy műalkotásról van szó (szobor, festmény), és ismert az alkotó, akkor a neveket egyesével lehet címkézni, az -alkotás utótag hozzáadásával
  • grafika esetén a -grafika utótag hozzáadása javasolt
  • a járműveket a felhasználók érdeklődési körének megfelelően elég alaposan azonosítjuk. Pl. repülőgépeknél gyártmány, típus, altípus szerepel. Villamosoknál, vasutaknál, autóknál, motoroknál, s újabban fényképezőgepknél szintúgy
  • kalapács, csavarhúzó és társai egyelőre szerszám címkében egyesülnek
  • kutyákat most kezdtük a kutya címke megtartása mellett fajtánként is azonosítani
  • szénaboglya és szalmakazal címkéje a gabonarakás
  • a címkék angol nyelvre fordítását az adminisztrátor végzi
  • lehet új címkét is javasolni. Ilyenkor az adminisztrátor dönti el, hogy a címkét megtartja-e. Ez a folyamat általában 1-2 hetet vesz igénybe.

Sokszor előkerül a „Budapest” és a „Best of” címke kérdése. Ezek rendszercímkék, azaz nem a felhasználók, hanem a szerkesztőség tagjai által kerülnek rögzítésre. A felhasználók által hozzáadott Budapest és Best of címkék törlésre kerülnek.

Kérdés, észrevétel esetén kérlek írjatok a pnegyesi1973@gmail.com címre.

Köszönettel,
Négyesi Pál

Értesítések

  • Bencseky Mátyás két élete
    2025. febr. 21.

    Egy kutatóntézeti fotográfus és a Kádár-korszak tűrt és tiltott kulturális szcénája

    Bencseky Mátyás teljes ismeretlenségből nemrég előkerült fotóhagyatéka nem pusztán arra világít rá, hogy miként boldogult a megvalósult szocializmus terhe alatt a hatvanas, hetvenes évek magyar társadalma. A hivatásos fotográfus pantomimesek és festőművészek, filmesek, szobrászok és bábművészek között mozogva, forrásértékű felvételeken dokumentálta az Aczél György-féle három T rendszere tiltott és tűrt kulturális szcénájának kevésbé közismert részét.

    Bővebben →

  • Ostromgyűrű Budapest körül
    2025. febr. 14.

    Nyolcvan éve ért véget a 102 napnyi pokol

    A hírhedt sztálingrádihoz hasonlíthatóan borzalmas, három hónapig húzódó budapesti városostrom a Fortepan fotóinak tanúsága szerint elkeserítő állapotokat hozott a magyar fővárosban élőknek és az itt harcoló katonáknak. 1944–45 hideg telén csak a polgári áldozatok száma 38 ezer felett volt, és a város egyes részeit, különösen a budai vár környékét porig rombolták, 30 ezer épületben keletkezett kár. Visszaemlékezések az értelmetlen katonai akció által okozott pusztításra és szenvedésre.

    Bővebben →

  • Ából bébe
    2025. febr. 7.

    Háy János írása az elrugaszkodást megfagyasztó Fortepan pillanatképek apropóján

    A mozgás az azt jelenti, hogy eljutok ából bébe. Ában sem volt rossz, de jobb lesz bében. Amikor megunom, visszalépek, de ezt nem nevezhetem visszalépésnek, mert akkor már az át hívják bének. Ha közel van, akkor csak lépek, ha kicsit messzebb, akkor ugrok, és később jönnek az autók, a vonatok és a repülőgépek. Ezt az egészet együtt hívják haladásnak vagy fejlődésnek. Ebből én kiiktatnám magam, mert úgy érzem, benne lenni vétek, de minden mozog, még azok is, amik állni látszanak éppen. Az egyszerű testek, a sejtek és a bonyolult gépek.

    Bővebben →

  • A valóság relatív
    2025. jan. 31.

    Hogyan formálja át a fotográfiát a mesterséges intelligencia?

    Miközben a valóságábrázoló fotográfiát sokan a mesterséges intelligenciától féltik, a képalkotó szoftverek terjedésével párhuzamosan az analóg technológiák is reneszánszukat élik. Szakemberek szerint a deepfake egyáltalán nem új jelenség, mindössze annyi történt, hogy ma már bárki meg tudja csinálni.

    Bővebben →

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.