Értesítések

  • Az Aranyhajó és az Elefánt
    2024. dec. 13.

    Régi magyar cégérek és címfestők nyomában

    Mindegy, hogy mit nyitott valaki – kocsmát, kávéházat, borbélyműhelyt vagy úri szabóságot – az első dolga minden vállalkozónak a címfestő felkeresése volt. Tisztességes hirdetőtábla nélkül nem vághatott semmibe az ember a századfordulós Magyarországon. Ezek a cifra feliratok váltották fel akkoriban a régi cégéreket, amiket aztán a neon, a fém és a műanyag szorított ki a múlt század során. A Fortepan képei azonban ebből is, abból is jó párat megőriztek.

    Bővebben →

  • Klösz György 180
    2024. dec. 6.

    Egy figyelemre méltó városfotográfus és a dualizmus Magyarországának optimizmusa

    Száznyolcvan éve született Klösz György, császári és királyi udvari fényképész. Munkássága nélkül jóval kevesebb ismeretünk lenne a dualizmus korának magyarországi atmoszférájáról, valamint Budapest világvárossá fejlődéséről. Fotográfiái a mai napig erőteljes nosztalgiafaktort jelentenek a szemlélő számára, ráerősítve a kollektív emlékezetben élő boldog békeévekre. Nem pusztán jó iparos és ügyes üzletember volt a Darmstadtban született, majd Magyarországon új hazára találó fotográfus, hiszen dokumentarista szándékkal készült fotográfiái jóval túlmutatnak önmagukon.

    Bővebben →

  • Egy városi tér teljes átalakulása
    2024. nov. 29.

    Utazás az Eskü tértől a Szabad sajtó útig

    A középkori-újkori Pest, a Dunára támaszkodó, nagyjából félkör alakú „óváros” zegzugos utcákból és szabálytalan alakú kisebb terekből állt. A félkör középpontja, az Eskü tér – Ferenciek tere térség a 20. század során többször is urbanisztikai léptéket váltott: az Erzsébet híd megépítésével még látványos és hívogató központi térré, majd a század végére modernista várospolitikai döntések sorozatával egyhangú, monofunkcionális közlekedési „nyomócsővé” vált. A nagyvárosi terek „állatorvosi lovának” sorsát követjük végig a Fortepan képeinek segítségével.

    Bővebben →

  • Irodába vágytunk
    2024. nov. 22.

    Hygienikus miliő és kibírhatatlan hideg a hivatalokban

    A munkaerőpiacon keringő mai kifejezéseket nemigen értették volna meg az elmúlt évszázad munkáltatói és munkavállalói, de a mibenlétét – vagy a hiányát – többnek közülük biztosan ismerték. A XX. századi irodai munkakörülményekről Fortepan fotók kapcsán.

    Bővebben →

Új sorozat

Két szerző - két történet

A Friss kiadásban Csaba László építész és Prohászka Imre fotóriporter képei láthatóak. A két szerző közötti egyetlen kapcsolat, hogy mindketten a szocializmus időszakában fotóztak. Csaba László több ezer diafelvételt készített európai és dél-amerikai utazásain, jellemzően kortárs, modern épületekről és műemlékekről. Fotói egy építész inspirációs naplójaként is nézhetőek, miközben saját, itthoni tervezéseit is dokumentálta. Prohászka Imre a rég elfelejtett Országos Közlekedésbiztonsági Tanács fotósaként közlekedési "veszélyhelyzeteket" fotózott Budapesten. Csőtöréseket, nagy havazásokat, busz után szaladó gyerekeket, lerobbant villamost, vagy dugót a Körúton. Kettőjük képeit a véletlen rendezte egymás mellé, de mindkettő fontos lehet a tompa, seszínű Kádár korszak megértéséhez.
1900
1990
1900

A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le.

A világtörténelem egyik legismertebb tudósa, Charles Darwin úgy hitte, felnőtt korukban csak a civilizálatlan emberek sírnak, a modern viselkedéstudomány eredményei azonban azt mutatják, hogy a könnyhullatást inkább a gazdagabbak, szabadabbak és elégedettebbek engedhetik meg maguknak. Könnyfakasztó társadalom – Százötven éve kutatják, mégis keveset lehet tudni a sírás természetéről appeared first on Heti Fortepan.

Heti Fortepan blog

Magyarul hetente, angolul ritkábban frissülő blogunkon a Fortepanra felkerülő fényképek és adományozóik háttértörténetét dolgozzuk fel gazdagon illusztrált írásokban. A Heti Fortepan Blog a Capa Központ támogatásával és együttműködésével készül. Minden cikkünk CC licensz alatt újraközölhető.

Korábbi feltöltések

Két-három havonta frissítjük oldalunkat kb. 2-3000 képpel, amelyekben gyakran sok adományozó családi fotói keverednek, de előfordul, hogy egy szerző vagy egy cég fotódokumentációja kerül fel egyben az oldalra.

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.